Október 14-én a londoni Nemzeti Galériában két ember paradicsomlevessel öntötte le Vincent van Gogh: Napraforgók című festményét. A két hölgy a Just Stop Oil nevű szervezet tagjai voltak, amely szervezet akkor már két hete tartott folyamatos demonstrációkat és útlezárásokat Londonban, szerintük ugyanis a brit kormány új nyersolaj-kitermelési engedélyek kiadását tervezte.
Az említett esetről készült videó itt érhető el:
Az eset egy júliusi akciónak a radikális folytatása volt. Akkor ugyanis a firenzei Uffizi képtárban olasz aktivisták ragasztották a kezüket Sandro Botticelli: Tavasz című művéhez. Rá pár hónappal a velencei Akadémia Galériában történt hasonló eset. Ott Giorgione: Vihar című képe esett áldozatul:
Mivel Van Gogh festményét üveglap védte, így szerencsére az alkotás sértetlen maradt. A festmény keretét kisebb károsodás érte, de néhány napon belül a kép visszakerült a helyére.
Aztán október 23-án egy újabb festményt ért támadás, ezúttal a potsdami Barberini Múzeumban. Ekkor Claude Monet: Szénakazal című festményét dobálták meg krumplipürével. A német Letzte Generation nevű aktivistacsoport két tagja az éghajlati katasztrófára hivatkozva követte el a támadást. Ebben az esetben is az üvegréteg védte meg a festményt a károsodástól.
Szeretném megkérdezni, mit ártottak nektek (vagy a környezetnek) ezek a festőművészek? Persze tudom, hogy valójában mindegyik esetben csupán eszközök voltak a képek, hogy egy politikai üzenetet adjatok át.
Mindazonáltal tisztázzunk valamit: ez nem aktivizmus, hanem egyszerűen vandalizmus.
Látom ambíciótokat a környezet megváltoztatásával és védelmével kapcsolatban. S itt a védelem nagy szó. Az aktivizmus nagyszerű és jogos dolog, de amit tettetek, az nem volt szükséges. Amit elárultatok magatokról, az csupán annyi, hogy nem tisztelitek a kulturális örökségeket.
Semmi köze nincs a festészetnek a klímaváltozáshoz! Teljes hülyeség, amit leműveltetek! Tisztelem a környezetvédőket, magam is megpróbálok mindent megtenni az élővilág megóvása érdekében. Viszont nem ilyen módszerrel kell felhívni a figyelmet magatokra! Sőt, valószínűleg ezek után elhatárolódnak az emberek a csoportjaitoktól. A negatív hozzáállás csak negatívitást szül. Ha meg akarjátok változtatni a világot, csináljatok pozitív dolgokat.
A végére az egyik YouTube-kommentet idézném a potsdami támadás videója alatt: „Nincs rosszabb, ha egy felnőttet látunk úgy viselkedni, mint egy 3 éves gyerek.”
Kép: www.enca.com