Minden testre gyakorolt negatív behatásnak van egy határa, ami után a test már nem képes működni, elhal. Ugyanez igaz az élő bolygónkra is. Meddig húzhatjuk a klímaváltozást?

A globális felmelegedés miatti aggodalmat leggyakrabban a tengerszint emelkedésétől való félelem uralja. Ez az előttünk lebegő kép olyan mértékben túlterheli a klímapánik-képességünket, hogy elzárta a más fenyegetésekkel kapcsolatos észleléseket, amelyek sokkal sürgetőbbek és azonnali intézkedéseket igényelnek. A szomorú tény az, hogy egy hétköznapi ember számára felfoghatatlan a klímaváltozás hatásköre, lehetetlen ilyen sok területre koncentrálni, és szelektálni a tényeket.
Persze megéri a vízszint emelkedésével foglalkozni, mivel ez egy soktényezős folyamat, amely szintén sok negatív következménnyel jár. Hétköznapi emberként, akinek tényleg a tenger és az óceán vizének az emelkedése jut először eszébe, az Északi-sarkot emelném ki kezdőpontként. Az elmúlt pár évben a szokásosnál melegebb környezet volt megfigyelhető ezen a területen, ami a norvégok által telepített Doomsday Vault-ra hatott leginkább. Ez egy havas hegy alatt található vetőmag tároló, ami a világ minden tájáról származó vetőmagoknak a sokféleségét őrzi meg, örökké fagyos környezetben, jól elzárva. Ezeket leginkább egy népességpusztító nukleáris háború vagy egy geopolitikai katasztrófa utáni időszakra tartogatják, hogy a népesség ebből újra tudjon települni. A lényeg, amit a klímaváltozásból le lehet szűrni: ez a magtár kezd kiolvadni. Ennek a helyreállításán már dolgoznak, nem is emiatt kell a legjobban aggódnunk, hanem az olvadó sarkvidékek miatt.
A sarkvidéki örökfagy 1,8 billió tonna szenet tartalmaz, több, mint kétszer annyit, mint amennyi jelenleg a Föld légkörében lebeg. Amikor a jég elolvad, ez a szénmennyiség metánná alakulva felszabadul és a légkörbe kerül. A metán pedig 34-szer erősebben hat az üvegházhatásra, mint a szén-dioxid. Más szóval a sarkvidéki örökfagyban kétszer annyi szén van, mint amennyi jelenleg tönkreteszi a bolygónk légkörét, és ez jelenleg is olvad.
Bármennyire is jól informáltak vagyunk ebben a témában, a felkészültségi szintünk ezt nem éri el. Az elmúlt évtizedekben a kultúránk apokaliptikussá vált a világvége és a végítélet jelenetekkel, mégis amikor szemtől szembe találjuk magunkat, kudarcot vallunk. A bolygónk hőmérsékletének 2 fokos emelkedését korábban a katasztrófa küszöbének tekintették. Az ENSZ legújabb közleménye szerint a következő 100 évben elérhetjük a 4 fokos emelkedést is. Ez azonban csak egy medián előrejelzés, a valószínűségi görbe felső vége a 8 fokot is eléri. Más tanulmányok szerint pedig az elkövetkező 13 évben 5 fokot fog emelkedni az átlaghőmérséklet.
Visszatérve az üvegházhatás jelenségére, ki szeretném emelni azt a tényt, hogy a bolygónk már öt tömeges kihaláson ment keresztül. A közhiedelemben ezek aszteroidák miatt történtek. Azonban a dinoszauruszok kihalásának a kivételével mindegyiket üvegházhatású gázok okozták, egyszóval: klímaváltozás. A legutóbbi ilyen kihalás 252 millió évvel ezelőtt történt, amikor a levegőbe kerülő szén 5 fokkal melegítette fel a bolygónkat.
Nem tudjuk pontosan meghatározni, hogy még mennyit bír el a Föld. Jelenleg a bolygónk több, mint 90 országa dolgozik egy 2010 és 2060 között megvalósuló projekten, ami 15 precízen kidolgozott pontban tudná a szénkibocsátást közel a kétharmadára csökkenteni. Úgy gondolom, hogy minden pozitív eredménynek pozitív hatása van az életünkre. Erre kell törekedni, fokozott óvatossággal és odafigyelve, hogy individuálisan ne járuljunk hozzá a globális felmelegedéshez.
A cikk eredeti megjelenésének időpontja: 2021. december 4.
Fotó: pixabay.com